Od jakiegoś czasu zbierasz się aby umówić się na swój pierwszy tatuaż, ale coś nie możesz się zebrać? Nie wiesz od czego zacząć, jak się przygotować i czego się spodziewać? Ten artykuł jest skierowany do Ciebie!
Co ja właściwie chcę?
To pytanie może wydawać Ci się głupie, ale okazuje się, że wielu z Was ma z tym spory problem. Nie sztuką jest mieć byle jaki tatuaż byle mieć, istotne jest to aby był on idealnie dobrany do Twojej osoby. W tym przypadku tatuator ma niestety niewiele do gadania, więc proszę nie pisz nigdy: „Hej, chcę zrobić pierwszy tatuaż ale nie wiem co i gdzie, możesz coś doradzić?”. To pytanie nie niesie ze sobą nic dobrego, a może tylko wyprowadzić tatuatora z równowagi. Wyobraź sobie, że pracujesz w sklepie odzieżowym i klient mówi Ci, że chce kupić ubranie ale nie wie jakie a Ty masz mu w tym pomóc: Może koszulkę? Nie? To może może buty albo spodnie? Ale dżinsy czy sztruksowe? … Odezwij się do tatuatora choć z garstką pomysłów, byle nie przychodzić z pustymi rękami.
Zacznij od ustalenia motywu i stylu tatuażu jaki chciałbyś(-abyś) posiadać. Pamiętaj, że prawdopodobnie zostanie on z Tobą do końca życia, wiec warto poświęcić więcej czasu na jego zaplanowanie. Zastanów się, co ma dla Ciebie istotne znaczenie, które chciałbyś(-abyś) uwiecznić oraz w jaki sposób można je wyrazić tatuażem. Zwróć uwagę na to, że nie zawsze musi być ono przedstawione dosłownie, może nawet lepiej jeśli tylko Ty będziesz wiedzieć co oznacza. Jeśli nie chcesz doszukiwać się głębszego sensu to nic nie szkodzi, nie każdy tatuaż musi go posiadać, może stanowić jedynie ozdobę Twojego ciała. Osobiście uważam, że Twoje tatuaże mają Ci się po prostu podobać i masz dobrze się w nich czuć.
Jeżeli masz problem już na etapie pomysłu, to zacznij od przeglądania wykonanych prac w internecie (sprawdź też TATUAŻE zrobione przeze mnie), one na pewno pomogą Ci obrać jakiś kierunek. Możesz także skorzystać z oferowanych przeze mnie gotowych wzorów, które znajdziesz w zakładce WOLNE PROJEKTY lub po prostu wykorzystać je jako inspiracje. Uważaj tylko aby nie podejmować decyzji pochopnie bądź pod presją mody czy zdania znajomych i rodziny. Szczególnie przy pierwszym tatuażu spróbuj wyobrazić sobie, czy gdy spojrzysz na niego za parędziesiąt lat to nadal będzie Ci się podobał, jeśli tak to możesz być pewien że to jest to. Z każdą kolejną dziarką będzie coraz łatwiej, a jak zrobisz pierwszą to pewnie będą i kolejne. Wierz mi, tatuaże uzależniają i większość klientów aDzik Tattoo Studio nie poprzestaje na jednym. To również weź pod uwagę planując ten pierwszy. Jak i czy w ogóle będzie komponował się z następnymi, może warto zaprojektować je wszystkie naraz jeśli miałyby stanowić spójną całość lub przemyśleć choć pobieżnie co i w jaki sposób będzie sąsiadowało z wybieranym teraz motywem.
Umiejscowienie tatuażu na ciele jest właściwie tak samo ważne jak wzór, ponieważ często jedno jest zależne od drugiego. Kształt tatuażu w większości przypadkach dobiera się odpowiednio do miejsca jego wykonania. Wybierając miejsce zwróć uwagę na to czy będzie ono odsłonięte w codziennych sytuacjach czy schowane i czy chcesz aby był on mocno widoczny dla innych. Pomyśl czy wybrane miejsce nie będzie kolidowało z częściami Twojej garderoby o każdej z pór roku, np. czy napis na obojczyku nie będzie latem częściowo zakrywany przez ramiączko od koszulki, przez co straci czytelność itp. oraz o tym czy Ci to przeszkadza czy też nie ma to dla Ciebie znaczenia. Na pierwszy tatuaż lepiej nie wybierać miejsc mocno eksponowanych typu twarz i dłonie oraz takich które wymagają ostrożniejszej pielęgnacji lub są ekstremalnie bolesne typu: dłonie, stopy, łokcie, kolana, pachwiny, pachy itp. Z drugiej strony, nie kieruj się przede wszystkim poziomem odczuwania bólu przy wyborze miejsca: „marzy mi się na żebrach ale zrobię na ręce, bo mówią że żebra bolą”. Wybierz niewielki tatuaż na pierwszy, ale zrób go w upragnionym miejscu, po pierwszym będziesz wiedzieć już jakie to uczucie i na co możesz się odważyć kolejnym razem.
Wybór artysty i studia tatuażu
Jeśli wiesz już mniej więcej jaki tatuaż Cię interesuje to zorientuj się jaki styl tatuażu Ci się podoba i znajdź pracującego w nim tatuatora albo na odwrót: poszukaj tatuatora, którego styl tatuowania wpadnie Ci w oko. Nie przejmuj się, nie musisz się znać na nazewnictwie styli, ważne aby prace danego artysty Ci się podobały (sposób cieniowania, kolorystyka, rozmiary, tematyka itp.). Pamiętaj, że prawdziwy tatuator to artysta a nie drukarka, pracuje więc w swojej stylistyce i nie podejmuje się każdego zlecenia, bądź więc przygotowany(-a) na ewentualną odmowę lub propozycję wykonania Twojego pomysłu w nieco inny sposób, który uzna za korzystniejszy. Nie bój się wyjazdu do innego miasta, jeśli jesteś zachwycony(-a) pracami kogoś nie z Twojej okolicy. Jeden wyjazd nie będzie kosztował Cię dużego wysiłku i nie będziesz przynajmniej żałować, że poszedłeś/poszłaś na łatwiznę, a satysfakcja z upragnionej dziary pozostanie z Tobą do końca życia. Sama miewam często takich gości w moim studiu tatuażu w Lesznie.
Wybierając tatuatora oraz studio nie zapomnij o przejrzeniu ich portfolio ale także sprawdzeniu opinii na ich temat. Poczytaj recenzje w internecie, porozmawiaj z innymi klientami lub nawet umów się na konsultacje i zbadaj dane środowisko samemu. Nie ważne czy planujesz duży czy mały tatuaż, powinieneś/powinnaś czuć się komfortowo w miejscu w którym go wykonujesz, a tatuator powinien pomóc rozwiać Twoje wszelkie wątpliwości. Wiele osób, które wykonało pierwszy tatuaż w aDzik Tattoo Studio wróciło do niego kolejny raz i wciąż wraca, wiec wybieraj studio i osobę tak aby spędzanie z nią czasu nie musiało być przymusem tylko przyjemnym doświadczeniem. Jest jeszcze jeden ważny aspekt przy wyborze studia, a mianowicie higiena! Tatuaż to ingerencja w Twoje ciało i nie należy wykonywać go w pierwszym lepszym miejscu. Studio powinno być schludne, sprzęt odpowiednio zabezpieczony, a stanowisko pracy przygotowywane na świeżo. Nie oszczędzaj na tatuażu robiąc go w domowych warunkach, w garażu czy wśród gromadki biegających zwierzaków. Nie warto. Przez oszczędność lub brak przywiązania wagi do miejsca możesz się nabawić przykrych przygód zdrowotnych, lepiej wiec dobrze przyłożyć się do wyboru studia tatuażu.
Przygotowanie się do zabiegu
Zanim wykonasz tatuaż przyjrzyj się swojej „kartotece” zdrowia. Upewnij się, że nie posiadasz przeciwwskazań do zrobienia tatuażu czytając zalecenia tatuatora (w moim przypadku znajdziesz je w REGULAMINIE aDzik Tattoo Studia) i prowadząc wywiad z tatuatorem. Sprawdź czego nie wolno a co powinno się zrobić przed zabiegiem oraz jak przygotować się do pielęgnacji, być może będziesz musiał(a) zmienić plany na miesiąc po wykonaniu dziarki lub zaplanować tatuaż w innym terminie. Więcej informacji o tym jak przygotwać się do samego zabiegu znajdziesz w zakładce WSKAZÓWKI na stronie mojego studia tatuażu adziktattoo.pl.
Poza rozeznaniem się na temat praktycznych wskazówek przygotuj się także mentalnie. Chcę przez to powiedzieć: przygotuj się na ból. Nie pytaj czy będzie bolało, niestety ale trochę będzie, w końcu będziesz mieć nakłuwaną skórę. Mimo to mały tatuaż potrafi być wręcz przyjemny, wystarczy mieć odpowiednie nastawienie, pamiętaj jak wielka jest nagroda za bycie dzielnym. Nie stresuj się, nie panikuj, tylko nastaw na to że delikatnie poboli ale wszystko jest do przeżycia, spójrz jak wiele osób ma tatuaże i nie są to sami twardziele, Ty też dasz radę! Wydawać by się mogło inaczej, ale nawet nie wiesz jak wielkie znaczenie ma po prostu przyjście na sesję wyspanym, najedzonym i w dobrym nastroju. Tatuator nie dopuści do tego aby stała Ci się krzywda, robi to codziennie i wie co robi. Nie jest też rzeźnikiem ani nie żeruje na Twoim cierpieniu, wręcz przeciwnie im Ciebie mniej boli tym łatwiej i przyjemniej mu się pracuje, więc zależy mu na tym abyś czuł(a) się zrelaksowany(-a).
Podsumowując: nie ma się co bać, większość klientów jest mile zaskoczonych odczuciami po pierwszym tatuażu. Nie lekceważ tylko mojej rady i nie wybieraj obszernego projektu na pierwszy tatuaż. Zapoznaj się najpierw z tym uczuciem a poznasz swoj próg bólu i będziesz wiedzieć jak nastawić się na cięższą sesję. Choć uważam że mały tatuaż jest do przeżycia dla każdego, to jednak próg bólu każdy z nas ma inny i przy dłuższych sesjach już nie zawsze jest tak łatwo. Postępuj wiec rozważnie i nie rzucaj się z motyką na słońce. Nie mam na celu zniechęcania Cię do dużych dziar, bo uwielbiam je wykonywać, tylko piszę nauczona doświadczeniem, że lepiej odłożyć je na drugi plan, bo w przeciwieństwie do małych tatuaży które są dla każdego, z dużymi bywa już nieco inaczej.
Nawiązanie kontaktu z tatuatorem
Nie bój się pytać. Poinformuj tatuatora o tym, że będzie to Twój pierwszy tatuaż i proś o wyjaśnienie jeśli coś jest dla Ciebie niejasne. Oczywiście też nie przeginaj zalewając go spamem, jeśli zbadałeś(-aś) wcześniej studio tak jak radziłam to pewnie dotarłeś(-aś) do podstawowych informacji na temat przygotowania się oraz pielęgnacji tatuażu. Zadawaj pytania po zapoznaniu się ze wszystkimi ogólnodostępnymi wskazówkami aby szanować czas swojego tatuatora. Wszystkie ogólnodostępne informacje należy jednak traktować z przymrużeniem oka, ponieważ każdy klient i każdy tatuaż jest wyjątkowym przypadkiem, więc zalecenia w każdym z nich także mogą się nieco różnić. Warto poinformować tatuatora przed zabiegiem o tym czym się zajmujesz na co dzień (może to utrudniać gojenie się tatuażu lub narażać go na zniszczenia w późniejszym etapie), czy posiadasz jakieś dolegliwości które mogą mieć wpływ na wykonanie zabiegu, co planujesz robić w ciągu najbliższego miesiąca (któraś z czynności może źle wpływać na gojenie się tatuażu).
Na tyle na ile potrafisz opisz tatuatorowi wzór, który chcesz aby dla Ciebie wykonał. Jeśli ciężko jest Ci obrać swoją wizję w słowa to podeślij zdjęcia inspiracji. Pamiętaj, że artysta nie skopiuje wysłanych przez Ciebie obrazów a jedynie potraktuje je jak język do przekazania Twojego pomysłu. Nie błagaj więc o identyczny wzór, tylko pogódź się z tym że Twój projekt będzie inny, z resztą chyba o to chodzi by mieć coś oryginalnego, a nie takiego jak nosi inna osoba. Możesz podesłać inspiracje (przykłady na zdjęciach w I rozdziale tego wpisu: „Co ja właściwie chcę?”) i opisać co Ci się w nich podoba nawet jeśli tematyka tych prac jest zupełnie inna, np. sam sposób cieniowania, umiejscowienie wzoru, kolorystyka lub jeszcze inny aspekt. Za pomocą obrazów często łatwiej jest się dogadać tym bardziej w przypadku jeśli czujesz, że nie znasz się na branżowym słownictwie. Dopytaj tatuatora jak wygląda u niego kwestia przygotowania projektu, ile będzie trwała sesja, jak się przygotować oraz czy jest coś co jeszcze powinieneś/powinnaś wiedzieć. Zapoznaj się z „krótką instrukcją” w zakładce KONTAKT na mojej stronie, a będziesz mieć pewność, że Twój pierwszy kontakt z aDzik Tattoo przebiegnie sprawnie i rzeczowo.
Czas na Twój pierwszy tatuaż!
Teraz gdy wszystko już wiesz, pozostaje brać się do roboty, nie ma już wymówek, że nie wiesz jak się za to zabrać. Mam nadzieję, że pomogłam trochę wprowadzić Cię w świat tatuaży i że Twoja przygoda z nimi już wkrótce wreszcie się rozpocznie. A kto wie, być może to właśnie w aDzik Tattoo Studio w Lesznie wspólnie będziemy świadkami narodzin Twojego pierwszego tatuażu!