Zbliża się termin Twojego pierwszego tatuażu, a Ty coraz bardziej stresujesz się tym jak będzie wyglądało nasze spotkanie? A może po prostu jesteś ciekaw jak przebiega wizyta w studiu tatuażu? Uspokoję Twoje myśli i opowiem Ci na czym polega sesja w aDzik Tattoo Studio.
Wstępna rozmowa i formalności
Po wejściu do aDzik Tattoo Studio czeka nas trochę „papierkowej” roboty zanim przejdziemy do samego zabiegu, także spokojnie, będziesz mieć czas na oswojenie się z miejscem, poznanie mnie trochę i zaaklimatyzowanie się. Nasze spotkanie zaczyna się od przygotowania przeze mnie projektu. Jeśli będzie taka potrzeba to poproszę Cię o pokazanie miejsca, w którym będziemy robić tatuaż abym mogła je zmierzyć i przemyśleć jak rozplanować wzór. Po poznaniu Twoich preferencji i ewentualnym obejrzeniu inspiracji przechodzę do projektowania. W zależności od wielkości i skomplikowania tatuażu jest to krótsza chwila lub nieraz dość długi proces, w takim wypadku trzeba uzbroić się w cierpliwość.
Z reguły to właśnie w czasie tworzenia projektu proszę Cię o zapoznanie się i podpisanie „Zgody na wykonanie tatuażu”. Jeżeli będziesz mieć jakieś wątpliwości co do zawartości zgody to teraz właśnie, zanim złożysz podpis, jest czas na wypytanie mnie o szczegóły. Jeśli czekasz właśnie na swój pierwszy tatuaż to przeprowadzę też z Tobą krótki wywiad odnoście przeciwwskazań do wykonania zabiegu oraz wspomnę wstępnie o pielęgnacji tatuażu (o szczegółach mówię na koniec sesji). Pamiętaj, jeżeli cokolwiek jeszcze Cię niepokoi, jesteś czegoś ciekaw, lub obawiasz się czy Twój stan zdrowia, tryb życia czy plany na najbliższy czas będą kolidowały ze świeżym tatuażem, to nie bój się pytać!
Omówienie projektu
Wreszcie nadchodzi ten długo wyczekiwany moment, w którym skończyłam rysować. Pokazuję Ci wtedy co stworzyłam i daję czas na przyjrzenie się i zastanowienie czy wszystko Ci się podoba czy może chcesz wprowadzić jakieś zmiany. Jeśli jest taka potrzeba to nanoszę poprawki kierując się Twoimi wskazówkami. Mów śmiało, jeśli potrzebujesz więcej czasu by popatrzeć na wzór, podczas zabiegu nie ma już możliwości wprowadzenia zmian. Jeżeli Twój tatuaż zawiera tekst, daty, czy elementy które mają swój określony wygląd to sprawdź dwa razy czy wszystko jest zaprojektowane poprawnie. Tekst czytaj literka po literce, sprawdź w swoim kalendarzu lub notatkach czy na pewno umieściłam poprawną datę itp. Jeśli mam tatuować tekst w obcym języku to zawsze proszę Ciebie o podyktowanie całego tekstu i sprawdzenie go później. Pamiętaj, że taki projekt jaki zaakceptujesz na tym etapie, taki będziesz mieć tatuaż, więc skup się podczas jego sprawdzania.
Otrzymując od Ciebie akceptację narysowanego wzoru, drukuję go w różnych rozmiarach i proszę o podejście do lustra. Tam przymierzamy projekt, ustalamy jego ułożenie i dobieramy odpowiedni rozmiar. Niekiedy w tym momencie okazuje się, że jest potrzeba wprowadzenia jakiejś zmiany, ponieważ kształt tatuażu nie współgra z miejscem na ciele. W takiej sytuacji wprowadzam ostatnie poprawki do projektu. Po wybraniu odpowiedniego rozmiaru przechodzę do przygotowania wzoru pod druk na kalce hektograficznej. Zaraz zaczniemy pracę na skórze, więc w tej chwili częstuję Cię jeszcze kawą, herbatą lub czymś zimnym do picia, jeśli nie zrobiłam tego wcześniej. Jest to też odpowiedni czas na to, aby skorzystać z toalety lub załatwić wszelkie inne potrzeby przed rozpoczęciem tatuowania.
Przygotowanie skóry do zabiegu
Stajemy przy lustrze i skupiamy uwagę na przygotowaniu skóry do zabiegu. Najpierw muszę ogolić choćby najmniejsze włoski. Nie zdziw się więc, że będę golić miejsca, w których zdawało Ci się że nie ma owłosienia, skóra musi być idealnie gładka. Następnie dezynfekuję skórę oraz odtłuszczam ją. Przymierzam wzór pytając Cię o zdanie oraz zaznaczam na skórze istotne miejsca. Smaruję dane miejsce specjalnym płynem i przykładam kalkę aby nanieść projekt na skórę.
Prawidłowe odbicie projektu jest niemal tak samo ważne jak samo tatuowanie. Źle przeniesiona kalka na skórę da w efekcie źle wykonany tatuaż, dlatego na tym etapie bardzo ważna jest nasz współpraca. Gdy przykładam kalkę postaraj się stać w naturalnej pozycji, prosto a nie skrecony(-a) oraz co najważniejsze nieruchomo. Każdy klient jest inaczej zbudowany, prawie nikt z nas nie jest idealnie symetryczny i każdy projekt jest inny, co sprawia, że proces ten potrafi niekiedy zająć sporo czasu, a kalkę trzeba odbić kilka razy. Proszę Cię więc o cierpliwość i ułatwienie mi pracy poprzez nieruszanie się oraz słuchanie moich ewentualnych wskazówek. W niektórych przypadkach wzór wymaga przerobienia dopiero na skórze, rysuję wtedy pisakiem brakujące elementy tak aby wpasować wzór indywidualnie w interesujące nas miejsce.
Gdy projekt znajduje się już na skórze to należy sprawdzić jak się prezentuje. Masz teraz chwilę dla siebie aby popatrzeć w lustro, poruszać ciałem i zobaczyć czy odpowiada Ci ułożenie tatuażu. Pamiętaj, że ciało to nie kartka i wzór wraz ze skórą będzie pracował podczas poruszania się. W zależności od miejsca Twój tatuaż będzie się mniej lub bardziej deformował, dlatego najważniejsze aby skupić się na tym czy dobrze prezentuje się w najczęstszej, codziennej pozycji oraz wtedy gdy jest mocno wyeksponowany. To odpowiednia chwila aby powiedzieć, jeśli chcesz jednak zmienić położenie projektu. Za parę minut kalka wyschnie i ciężko będzie mi usunąć ją ze skóry. Zostawiam Cię na moment z odbitą kalką i przechodzę do dalszych działań.
Uszykowanie stanowiska
Podczas gdy Ty odprężasz się przed zabiegiem, ja szykuję stanowisko pracy. Jest to też czas, podczas którego kalka wysycha, dzięki czemu dłużej utrzymuje się na skórze podczas tatuowania. Możesz obserwować moje działania, aby upewnić się, że wszystko zostało przygotowane z zachowaniem odpowiedniej higieny oraz że użyte artykuły, takie jak foliowe osłony, podkłady medyczne, rury do maszynki oraz igły, są jednorazowe i uszykowane świeże do każdego klienta. Jeśli projekt jest kolorowy to możesz skontrolować jakich kolory tuszy uszykowałam. Pamiętaj tylko, że kolor wbity w skórę oraz ten już wygojony i tak może w efekcie różnić się trochę od tego nalanego do kubeczka. Czas ubierać rękawiczki i wreszcie… tatuować!
Zabieg wykonania tatuażu
Abym mogła poprawnie wykonać tatuaż, muszę mieć swobodny dostęp do miejsca, w którym będę go robić. Z tego powodu będziesz musiał(-a) zająć na leżance odpowiednią pozycję. Nastaw się na to, że nie zawsze podczas tatuażu jest super wygodnie, a nawet jeśli to niezmienna choć komfortowa z pozoru pozycja i tak potrafi być męcząca przy długich sesjach. Musisz stabilnie zajmować miejsce, tak aby tatuowana część ciała miała podparcie na całej powierzchni oraz tak aby nie ruszać się podczas zabiegu. Poinformuj mnie niezwłocznie w przypadku gdy źle się poczujesz, gdy chce Ci się kichnąć czy kaszlnąć lub gdyby działo się cokolwiek niepokojącego. Jeśli po prostu potrzebujesz przerwy to też wystarczy mnie o nią poprosić. Przy dłuższych sesjach kilka przerw jest z góry zaplanowanych, abyśmy mogli się rozprostować, skorzystać z toalety, przekąsić coś, czy się napić. Jeśli przychodzisz do mnie na sesję całodzienną to przynieś dla siebie jakąś przekąskę aby nabrać sił w połowie zabiegu. Czasami zdarza się, że klient nie potrzebuje przerwy, ale ja sama będę je narzucać. Zwróć uwagę na to, że tatuator sam ma często niewygodną pozycję podczas pracy, a ponadto musi cały czas zachowywać skupienie, które też potrafi być wyczerpujące.
Podczas sesji możesz się czymś zająć, aby czas szybciej upłynął. Weź ze soba słuchawki i ulubioną muzykę, książkę, albo przeglądnij w telefonie rzeczy, na które nigdy nie możesz znaleźć czasu. Jeśli chcesz to możemy też po prostu porozmawiać lub się wyciszyć na co z reguły w życiu każdego z nas brakuje chwili. Zależy mi na tym, aby Twoja sesja była dla Ciebie w miarę możliwości jak najbardziej komfortowa. Oszczędzaj energię, bo tatuowanie wraz z upływem czasu staje się coraz bardziej bolesne i wyczerpujące. Natomiast w przypadku małych tatuaży myślę że sam/sama będziesz w szoku jak szybko będzie już po wszystkim.
Czego się spodziewać po wbiciu igły
Spokojnie, pierwsze wbicie igły jest przeze mnie nad wyraz kontrolowane i wykonywane delikatnie, więc nie obawiaj się że podskoczysz lub dziwnie zareagujesz. Przeważnie po kilku minutach organizm przyzwyczaja się trochę do uczucia jakie mu towarzyszy, dodatkowo ułatwisz mu to, jeśli postarasz się zrelaksować i nie myśleć o wykonywanym zabiegu. Dla większości z Was wykonanie małych i średnich tatuaży naprawdę nie jest aż tak bolesne jak mogłoby się wydawać. Samo tatuowanie polega na wbijaniu igły na głębokość około jednego milimetra i tym samym wprowadzaniu za jej pomocą tuszu w skórę. Igłę należy regularnie maczać w pojemniku z tuszem oraz wymieniać ręczniczki, którymi przecierane jest tatuowane miejsce. W tych krótkich chwilach możesz lekko poruszyć daną częścią ciała, czy poprawić pozycję aby nie ścierpnąć.
Zakończenie sesji
Po zabiegu dokładnie przemyję tatuaż i zapewnię Ci chwilę na przyjrzenie się efektom mojej pracy. Przeważnie też w tym momencie opowiadam szczegółowo o pielęgnacji tatuażu oraz o tym jaki rodzaj opatrunku założę, jak z nim postępować i kiedy można go zdjąć. Następnie poproszę Cię o ustawienie się do zrobienia zdjęć.
Skończony tatuaż zabezpieczę opatrunkiem odpowiednio dostosowanym do części ciała, Twojego stroju, panujących warunków pogodowych, oraz planowanych czynności jakie będziesz wykonywać w najbliższym czasie. Tym sposobem kończy się moja współpraca z Twoją skórą. Jeżeli dzielnie dotrwałeś(-aś) do końca sesji to dostaniesz ode mnie dodatkową nagrodę w postaci naklejki „dzielnego pacjenta”, nie wspominając o nagrodzie głównej jaką jest nowy tatuażowy nabytek.
Już po wszystkim!
I jak? Nie brzmi wcale tak strasznie, prawda? Jak widzisz, poza samym zabiegiem wykonania tatuażu, dużo czasu podczas sesji poświęca się innym niezbędnym czynnościom. Dobrze więc przyjść mając zapas czasu, gdyż każdy tatuaż jest indywidualnym procesem i niełatwo jest wcześniej oszacować czas jego przebiegu. Z tego samego powodu każda sesja może wyglądać nieco inaczej niż opisany przeze mnie schemat, choć z reguły nieznacznie od niego odbiega. Nie stresuj się przed naszym spotkaniem, nawet jeśli jest to dla Ciebie zupełnie nowe doświadczenie. Wytłumaczę Ci wszystko co będzie dla Ciebie niejasne, ważne jedynie, aby na sesję tatuażu przyjść z pozytywnym nastawieniem.